Yıllık 28,1 milyon ton rafinaj kapasitesi ile Türkiye'nin lider sanayi kuruluşudur.
VİZYON-MİSYON
BAŞKANIN MESAJI
YÖNETİM KURULU
YÖNETİCİLER
YÖNETİCİ MESAJI
ORGANİZASYON ŞEMASI
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
KALİTE POLİTİKAMIZ
AR-GE
RAFİNERİLER
İLETİŞİM
GİZLİLİK POLİTİKASI

 
 
Untitled Document

Üretime 1961 yılında 1 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesi ile başlamış olan İzmit Rafinerisi, yıllar içinde gerçekleştirilen önemli kapasite artırımları ve yatırımlar sonucunda tasarım kapasitesi 11,5 milyon ton/yıla ulaşmıştır. Beyaz ürün verimliliğini artırıcı modernizasyon çalışmaları sonucunda değişen ham petrol işleme tasarım kapasitesi, 11,0 milyon ton/yıl olarak tescil edilmiştir.

Türkiye petrol ürünleri tüketiminin yaklaşık % 33’ünün gerçekleştiği tüketim merkezinin odağında yer alan İzmit Rafinerisi, Euro V standartlarında üretim yapmaktadır.

Fuel Oil Dönüşüm Tesisi devreye girdi

İzmit Rafinerisi’nde, 4,2 milyon ton ağır siyah ürünü AB standartlarında çoğunluğu motorin olmak üzere benzin ve LPG gibi daha değerli yaklaşık 3,5 milyon ton çevreci beyaz ürüne dönüştürecek olan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi, 2014 yılı sonunda tamamlanmıştır. Tesisin tam kapasite üretime geçmesiyle, İzmit Rafinerisi Nelson Kompleksite değerini 7,78’den, 14,5 seviyesine yükselterek dünyanın dönüşüm oranı en yüksek rafinerilerinden biri olacaktır.

2014 yılında, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi için İzmit Rafinerisi’nde altyapı bağlantılarına yönelik bakım duruşları ve optimizasyon çalışmalarının etkisiyle 8,6 milyon tonu ham petrol olmak üzere yarı mamul dâhil toplam 9,1 milyon ton şarj verilmiş, kapasite kullanımı % 82,3 gerçekleştirilmiştir.

Rafineri’de ana ürün olarak LPG, nafta, benzin, jet yakıtı, gaz yağı, motorin, kalorifer yakıtı, fuel oil ve bitümden oluşan toplam 8,6 milyon ton petrol ürünü üretilmiştir. 2014 yılında ithal edilip satılan ürünlerle beraber, 7,3 milyon tonu yurt içi olmak üzere, toplam 9,6 milyon ton ürün satışı gerçekleştirilmiştir.