Yıllık 28,1 milyon ton rafinaj kapasitesi ile Türkiye'nin lider sanayi kuruluşudur.
VİZYON-MİSYON
BAŞKANIN MESAJI
YÖNETİM KURULU
YÖNETİCİLER
YÖNETİCİ MESAJI
ORGANİZASYON ŞEMASI
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
KALİTE POLİTİKAMIZ
AR-GE
RAFİNERİLER
İLETİŞİM
GİZLİLİK POLİTİKASI

 
 
Untitled Document

İzmir Rafinerisi, Türkiye’nin artan petrol ürünleri talebini karşılamak amacıyla 1972 yılında, 3 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesiyle üretime başlamış ve o tarihten bu yana, önemli kapasite artırımları ve ünite modernizasyonlarıyla gelişerek kapasitesi 1987 yılında 10 milyon ton/yıla ulaşmıştır.

2007 yılında destilasyon kapasitesindeki revizyonlar da göz önüne alınarak rafinerinin ham petrol işleme kapasitesi 11 milyon ton/yıl olarak tescil edilmiştir.

7,66 Nelson Kompleksitesi’ne sahip olan Rafineri’de, Tüpraş genelinde Fuel Oil Dönüşüm Tesisi öncesi yapılan bakım çalışmaları ve şarj optimizasyonu kapsamında 2014 yılında 8,0 milyon tonu ham petrol olmak üzere yarı mamuller dâhil toplam 8,3 milyon ton şarja verilerek u,1 kapasite kullanımı gerçekleştirilmiştir.

Ana ürünler olarak LPG, nafta, benzin, jet yakıtı, motorin, baz yağ, kalorifer yakıtı, fuel oil, bitüm, wax, ekstrakt ve diğer ürünlerden oluşan, satılabilir 7,9 milyon ton petrol ürünü üretilmiştir. İzmir Rafinerisi, Türkiye’de 400 bin ton/yıl kapasiteli makine yağları üretim kompleksine sahip tek rafineridir.

2014 yılında İzmir Rafinerisi’nde, 5,5 milyon tonu yurt içinde olmak üzere toplam 8,5 milyon ton ürün satışı gerçekleştirilmiştir. Jet yakıtı satışlarında ise tüm zamanların satış rekoru kırılmıştır.