Basın açıklamaları ve kurumsal kimliğe ilişkin bilgilere bu dizinde ulaşabilirsiniz.
BASIN BÜLTENLERİ
KS ÇALIŞMALARI
KS RAPORLARI
KURUMSAL FİLMLER
İŞ GÜV.TANITIM FİLMİ
DERGİ RAFİNE

 
 
Untitled Document

Tüpraş Kurumsal Sorumluluk Çalışma Alanları

  Eğitim
  Kültür- Sanat
  Çevre
  Sağlık
  Spor
 

Koç Holding Kurumsal Sorumluluk Çalışmalarına Destek 

·          Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Koç Holding’in Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 2006 yılında başlattığı projeye, temel insan kaynağı potansiyelimizi oluşturan meslek lisesi öğrencilerine nitelikli bir eğitim sunmak adına destek veriyoruz. İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilere koçluk, staj destekli eğitim bursu ve istihdam önceliği sağlıyoruz. 2006 yılında başladığımız çalışmalara 4 yıl boyunca yeni öğrenciler katıldı. 2009-2010 öğretim yılında projeye katılan Safirler ekibini 2013 yılında mezun ederken toplamda 569 öğrenciye rehberlik etmiş olacağız.

Projenin detayları için bağlantıyı tıklayınız www.mesleklisesimemleketmeselesi.com

·           Ülkem İçin

 

“Ülkem İçin” Projesi, Koç Topluluğu şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırarak, toplumsal sorunlara karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmeyi ve yerel gelişimi destekleyerek yaşam standardını yükseltecek projelerin hayata geçirilmesini amaçlayan bir çatı projedir.

Projenin detayları için bağlantıya tıklayınız www.ulkemicin.com

2008 Yılında “7 Bölgede 7 Ülkem İçin Ormanı” Projesi Kapsamında Batman’a 100 Bin Fidan Dikimi

Koç Holding’in TEMA Vakfı ve Çevre Orman Bakanlığı işbirliği ile 2008 yılında gerçekleştirdiği “7 Bölgede 7 Ülkem İçin Ormanı” projesine Batman Batı Raman’da 100 bin selvi fidan dikerek destek olduk.

 

2010 ve 2011 Yıllarında Ülkem İçin Projesi Kapsamında Kan Bağışı Kampanyası’na Destek

Koç Holding’in Türk Kızılayı ile geliştirdiği “Ülkem İçin Kan Veriyorum” kampanyasına tüm rafinerilerimizden destek geldi. Bu kapsamda;

 

2010 yılında, 

 

“Ülkem İçin Kan Bağışı” kampanyası 2010 yılının birinci etabında kampanyaya; Genel Müdürlük ve İzmit Rafinerisi’nden 279, İzmir Rafinerisi’nden 208, Kırıkkale Rafinerisi’nden 150 ve Batman Rafinerisi’nden 91 kişi, çözüm ortaklarımız ve diğer kaynaklardan da 217 olmak üzere toplam olmak üzere 945 kişi müracaat etmiş, Tüpraş genelinde 827 (çözüm ortaklarıyla birlikte) ünite kan bağışı yapılmıştır.

 

“Ülkem İçin Kan Bağışı” kampanyası 2010 yılının ikinci etabında kampanyaya; Genel Müdürlük ve İzmit Rafinerisi’nden 81, İzmir Rafinerisi’nden 124, Kırıkkale Rafinerisi’nden 81 kişi, çözüm ortaklarımız ve diğer kaynaklardan da 74 olmak üzere toplam 360 kişi müracaat etmiş, Tüpraş genelinde 349 (çözüm ortaklarıyla birlikte) ünite kan bağışı yapılmıştır.

 

2011 yılında,

 

“Ülkem İçin Kan Bağışı” kampanyası 2011 yılının birinci etabında kampanyaya; Genel Müdürlük ve İzmit Rafinerisi’nden 82, İzmir Rafinerisi’nden 179, Kırıkkale Rafinerisi’nden 83  ve Batman Rafinerisi’nden 99 kişi, çözüm ortaklarımız ve diğer kaynaklardan da 118 olmak üzere toplam olmak üzere 561 kişi müracaat etmiş, Tüpraş genelinde 517 (çözüm ortaklarıyla birlikte)  ünite kan bağışı yapılmıştır.

 

“Ülkem İçin Kan Bağışı” kampanyası 2011 yılının ikinci etabında kampanyaya; Genel Müdürlük ve İzmit Rafinerisi’nden 33, İzmir Rafinerisi’nden 118, Kırıkkale Rafinerisi’nden 62  ve Batman Rafinerisi’nden 63  kişi, çözüm ortaklarımız ve diğer kaynaklardan da 103 olmak üzere toplam olmak üzere 379 kişi müracaat etmiş, Tüpraş genelinde 366 (çözüm ortaklarıyla birlikte)  ünite kan bağışı yapılmıştır.

2012 ve 2013 Yıllarında “Ülkem İçin Engel Tanımıyoruz”

“Ülkem İçin” projesinin 2012-2013 yıllarına ilişkin teması “Engel Tanımıyorum”. Dünya Engellilik Raporu’na göre dünya nüfusunun % 15’i engelli, Türkiye nüfusunun ise % 12,29’u. Bu rakam son nüfus sayımına göre ülkemizde 8,5 milyona karşılık geliyor. Rakam bu kadar yüksekken hayatın içinde engellileri bu kadar az görmemizin nedeni ise fiziksel engellerin onları izole ediyor olması.

Proje engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşamdaki yerine odaklanarak engellilik sorununa doğru yaklaşım konusunda toplumsal bilincin, duyarlılığın oluşmasına katkı sunarken, yaşamın tüm alanlarına tam ve etkin katılımlarının sağlanmasını da hedefliyor.

Amacımız 2 yıllık süreçte Tüpraş çalışanlarının en az % 70’ine engelliye doğru yaklaşım eğitimlerinin verilmesini ve fiziki koşullarımızın engelli dostu haline getirilmesini sağlamak. Bu çerçevede 46 çalışanımızdan oluşan proje grubumuz, 31 gönüllü eğitmenimiz ile şirket içi eğitimlerimizi sürdürüyor, olabildiğince çok paydaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bir yandan toplumsal farkındalık ve temsil çalışmalarımız sürerken öte yandan sivil toplum kuruluşlarıyla geliştirilecek projeler kurguluyoruz.

2013 Temmuz sonu itibariyle; 2099’u çalışanlarımız, 959’u paydaşımız olmak üzere toplam 3058 kişiye farkındalık eğitimi verildi.

Ana projeyi destekleyen kurumsal sorumluluk projelerimiz

·          İzmir Rafinerisi Üretim Müdürlüğü Proses Başmühendisi Suavi Noyan Kıran, sporun bazı mesajları iletmek için en uygun zemin olduğunu düşünerek engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek adına “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi ile eşleştirdiği bir dizi projeyi hayata geçirdi.

 

16 Eylül 2012 tarihinde Eymir Yarı Maratonu’nda “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” logosuyla Türkiye'nin İlk Görme Engelli Dağcısı  ve Milli Atleti Necdet Turhan ile koştu. 22-30 Eylül 2012 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşen Likya Yolu Ultra Maratonu’nda  6 gün, toplam 250 kilometrelik parkuru yine Necdet Turhan ile takım olarak aştılar. Son olarak 11 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Avrasya Maratonu’nda konuya dikkat çekmek amacıyla tekerlekli sandalye ile koştu.

 

·          İşaret Dili Eğitim Projesi

 

Koç Holding “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” kurumsal sorumluluk projemizin çatısı altında Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyiyle geliştirdiğimiz işbirliği ile 29 Ocak 2013 tarihinde düzenlenen basın tanıtımıyla başlayan “İşaret Dili Eğitimi” projesi 8 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen tören ile son buldu.

İşitme engelli vatandaşların sosyal alanda yaşadığı iletişim sorununu azaltmak, resmi kurum ve kuruluşlarda işaret dilini bilen ve yetkin kullanan personelin yetişmesini sağlayarak, işitme engellilerin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla başlatılan projenin sonunda eğitime katılan kamu personelinden 200’ü ile 12 Tüpraşlı da 3 aylık eğitim sürecini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazandılar.

·          TÜRGÖK Okuma ve Düzeltme Odası Yapımı 

 

İzmir Rafinerisi proje gönüllülerinin önerileriyle “TÜRGÖK Türkiye Görme Özürlüleri Kitaplığı Derneği Okuma ve Düzeltme Odası Yapımı” da hayata geçirilen destekleyici projelerden biri oldu. 2013 Ocak ayında başlayan proje ile TÜRGÖK’e şirketimizin katkılarıyla “Kitap Okuma ve Düzeltme Odası” kazandırıldı.Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, yurdumuzda yaşayan görme özürlüler ile yurt dışında yaşayıp da Türkçe bilen görme özürlülerin, yazılı kaynaklara erişimini sağlamak üzere 2004 yılında İzmir’de kurulan bir dernek. Amacı görmeyen kişilerin Türkçe okur-yazarlık oranını arttırmak, eğitim ve kültürlerine katkıda bulabilmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek. 

Açılışı 15 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen “Kitap Okuma ve Düzeltme Odası” 10–16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası’na denk gelmesiyle de ayrı bir önem kazandı.

 

·          İzmit Kaymakamlığı Özel Eğitim Uygulama Merkezine Destek

 

8 derslik ile 40 otistik çocuğa eğitim veren İzmit Kaymakamlığı Özel Eğitim Uygulama Merkezine, öğrencilerin fiziksel gelişimine katkı ve hiperaktivite  kontrolü gözlemleri amacıyla kamera sistemi kurulumu ve bedensel gelişim aletlerinin temini sağlandı.

 

·          Özel Çocuklar Şenliği

 

22 Mayıs 2013 tarihinde, Batman’da özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocuklara eğitim veren tek okul olan Batman Uygulama Okulu’nun öğrencileri için bir şenlik düzenlendi.

 

Şenlik 100 öğrenci, 30 öğretmen, öğrenci aileleri ve 15 Tüpraşlının katılımı ile gerçekleşti.