EN

Yönetim Kurulu

Ömer M. Koç
Ömer M. Koç
Yönetim Kurulu Başkanı

Columbia College’dan (ABD) 1985 yılında BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. 1989 yılında Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır. Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 yılında Koç Topluluğu’na katılmıştır. Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuş, Mayıs 2008’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir. Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ömer M. Koç; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı, Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Geyre Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı, Tofaş Yönetim Kurulu Başkanlığı ve diğer bazı Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Ömer M. Koç, 2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
 

 ALİ Y. KOÇ
ALİ Y. KOÇ
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. İş hayatına 1990’da American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başlamış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başlamış, 2010 yılına kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 8 yılı aşkın bir süredir Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. Nisan 2016 itibarıyla Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Ali Y. Koç’un aynı zamanda, Ford Otosan ve Otokar dâhil diğer Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi bulunmaktadır.

Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Başkan, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve Council on Foreign Relations’da Global Danışma Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Chatham House’un Kıdemli Danışmanlar Paneli Üyesi olarak görev almakta olup, İngiliz Sanayi Konfederasyonu’na ise yakın zamanda katılmıştır.

2008 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Nisan 2016’dan bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.
 

RAHMİ M. KOÇ
RAHMİ M. KOÇ
Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) İşletme Bölümü’nde yapmıştır. Çalışma hayatına Koç Topluluğu’nda 1958 yılında Ankara Otokoç şirketinde başlamıştır. 1980 yılında İcra Komitesi Başkanı olduktan sonra, 1984 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. 2003 yılından itibaren de Koç Holding Şeref Başkanı unvanıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Koç Holding’in yanı sıra, diğer Koç Topluluğu şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini sürdüren Rahmi M. Koç’un, birçok sosyal ve mesleki kuruluşlarda üstlendiği görevler de bulunmaktadır:
• Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal Mütevelli Heyeti Üyesi
• Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eş Başkanı
• Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
• Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı
• Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
• Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı
• TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı
• TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi
• Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
• Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı (1.1.1995-31.12.1996 arası)
• Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı (1992-1999 arası)
• Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
• J.P. Morgan Uluslararası Konseyi Eski Üyesi
• ABD Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
Rahmi M. Koç’un layık görüldüğü unvanlar ve ödüller ise şunlardır:
• Johns Hopkins Üniversitesi (Baltimore-Maryland), Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, Ankara Bilkent Üniversitesi, Köstence Ovidius Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden “Fahri Doktora” unvanları
• Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”
• Alman Hükümeti’nden “Grosses Verdienst Kreuz” (Almanya Büyük Hizmet Nişanı)
• İtalya Cumhuriyeti’nden “Yüksek Liyakat Nişanı”
• Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan “Büyük Hizmet Nişanı”
• CBE-Britanya İmparatorluğu’ndan “Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı”
• Fransız devletinin en prestijli devlet nişanı olan “Officier dans l’Ordre National de la Légion d’Honneur”
• Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler organizasyonu FIRST’ün “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü”
• 100 yıllık tarihiyle dünyanın saygın düşünce kuruluşları arasında yer alan ABD merkezli Dış Politika Derneği’nin (FPA) madalyası
• Koç Ailesi’ne Dünya Anıtlar Vakfı (World Monuments Fund) tarafından “Hadrian Ödülü”
• Koç Ailesi’ne “Carnegie Hayırseverlik Madalyası” (New York)
• Koç Ailesi’ne “BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü” (Paris)
• Koç Ailesi’ne 16’ncı “Iris Foundation Ödülleri”nde “Dekoratif Sanatlarda Üstün Hizmet Ödülü”

Rahmi M. Koç, 2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.
 

Semahat Arsel
Semahat Arsel
Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ile iş hayatına başlayan Semahat Arsel, halen bu görevini yürütmektedir. Bu görevine ek olarak Vehbi Koç Vakfı ve Divan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanı ve Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun Kurucusu’dur. Diğer Koç Topluluğu şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır. Öte yandan, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV) Mütevelli Heyeti Üyesidir.Semahat Arsel, İstanbul Üniversitesi’nden “Fahri Doktora” unvanına layık görülmüştür.

Semahat Arsel, 2009 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Levent Çakıroğlu
Levent Çakıroğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Levent Çakıroğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır. İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı Yardımcısı olarak başlamış ve 1991-1997 yılları arasında aynı Bakanlık’ta Hesap Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcılığına atanmış ve aynı dönemde Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev almıştır. Çakıroğlu Koç Topluluğu’na 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmıştır. 2002-2007 yılları arasında Koçtaş CEO’su, 2007-2008 yıllarında Migros CEO’su görevlerini üstlenmiştir. 2008 yılında Arçelik CEO’su olarak atanmış ve aynı zamanda 2010 yılından itibaren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır. Çakıroğlu Nisan 2015’te Koç Holding CEO’su olarak atanmış ve halen Koç Holding CEO’su olarak görev yapmaktadır. Nisan 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Levent Çakıroğlu, Arçelik LG ve Türk Traktör’de Yönetim Kurulu Başkanı, Otokar’da Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve muhtelif Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesidir.

Levent Çakıroğlu, 30 Mart 2015’ten bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Erol Memioğlu
Erol Memioğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 1979 yılında TPAO’da Uzman Mühendis olarak göreve başlayan Memioğlu, TPAO’da Üretim Müdürlüğü ve Yurt Dışı Projeler Grup Başkanlığı görevlerinin ardından 1999 yılında Koç Holding’de Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. 2003-2004 yılları arasında iş hayatına Koç Holding Enerji Grubu İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam eden Memioğlu, Mayıs 2004-Nisan 2016 tarihleri arasında Koç Holding Enerji Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Erol Memioğlu, 2006 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yağız Eyüboğlu
Yağız Eyüboğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yağız Eyüboğlu, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş, 1996 yılında Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1991 yılında Arçelik A.Ş.’de Yetiştirme Elemanı olarak başlayan Yağız Eyüboğlu, 1993 yılından itibaren Koç Holding’de yaklaşık 10 yıl boyunca sırasıyla, Denetim Uzmanlığı, Koordinatör Yardımcılığı ve Mali Koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur. 2004-2009 yılları arasında Arçelik A.Ş.’de Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Beko Elektronik A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, Koç Holding A.Ş. Dış Ticaret ve Turizm Grubu Başkanı’na Yardımcı ve Koç Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapmıştır. 2009-Ekim 2015 arasında Aygaz Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Ekim 2015’te Koç Holding Enerji Grubu Başkan Vekilliği’ne atanan Yağız Eyüboğlu, Nisan 2016’dan bu yana Enerji Grubu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Koç Topluluğu’nun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Eyüboğlu, aynı zamanda muhtelif sivil toplum kuruluşlarında da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yağız Eyüboğlu, 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.
 

ZEKERİYA KAYA
ZEKERİYA KAYA
Bağımsız Üye (C Grubu- ÖİB Temsilcisi)
Zekeriya Kaya, Maliye Bakanlığı’nda Muhasebe Denetmenliği, Vergi Denetmenliği, Hesap Uzmanlığı ve Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürlüğü, Vergi Denetim Kurulu Grup Başkanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanlığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
 
2014-2018 yılları arasında Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ile Başbakan Yardımcılığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. 2018 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı Devlet Destekleri Genel Müdürü ve akabinde Bakanlık Müşaviri olarak görev yapmıştır. Ayrıca 2017-2019 yıllarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Denetleme Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür.

22 Haziran 2023 tarihi itibariyle Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.
 
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Hukuk Fakültesi mezunu olup, Avukat unvanına sahiptir.
 
MUHARREM HİLMİ KAYHAN
MUHARREM HİLMİ KAYHAN
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Saint Joseph ve Robert Kolej’deki orta öğretiminden sonra Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü 1976 yılında tamamlayan Kayhan, MBA derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Tekstil ve tarım sektöründe faaliyet gösteren Söktaş A.Ş.’de ve yan kuruluşlarında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ve üyeliğini yürütmektedir. Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Tekstil İşverenler Sendikaları, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulları’nda görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2001 Ocak ayında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı seçilmiştir. 2005 yılından bu yana TÜSİAD Onursal Başkanı’dır. Muharrem Kayhan, Robert Kolej Mütevelli Heyeti, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve Bizim Okul Vakfı Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. 2009 yılı TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibidir. 2003 yılından itibaren İspanya’nın İzmir Fahri Konsolosu’dur.

Muharrem Hilmi Kayhan, Mart 2018’den bu yana Tüpraş bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

Ayşe Canan Ediboğlu
Ayşe Canan Ediboğlu
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Lise öğrenimini Ancaster House School’da aldıktan sonra Southampton Üniversitesi’nde (İngiltere) ekonomi alanında yükseköğrenimini tamamlamıştır. Aynı okulda finansal yönetim ve kontrol üzerine yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Southampton Üniversitesi’nde araştırma asistanlığının ardından iş hayatına 1980 yılında Shell’de Planlama Müdürü olarak devam etmiştir.

Shell Türkiye’de farklı görevlere atandıktan sonra 2002 yılında şirket Genel Müdürü ve 2006’da Shell Türkiye Ülke Müdürü unvanını almıştır. 2006-2009 yılları arasında Shell-Turcas Petrol A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev üstlenmiştir. Ayşe Canan Ediboğlu, 2012-2018 yılları arasında Aygaz Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. Ayrıca 2010 yılından bu yana Türkiye’deki ING Bank’ta bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

Ayşe Canan Ediboğlu, Mart 2018’den bu yana Tüpraş bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.
KAMİL ÖMER BOZER
KAMİL ÖMER BOZER
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Kamil Ömer Bozer, yüksek öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından Georgia State Üniversitesi’nde (ABD) tamamladığı yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. İş hayatına 1983 yılında Koç Holding A.Ş.’de Yetiştirme Elemanı olarak başlamış, 1990 yılında Maret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1995 yılında Düzey A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerinin ardından 2002 yılında Migros Türk T.A.Ş. Genel Müdürü olmuştur. 2005 yılında Koç Holding A.Ş. Gıda Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı yapmıştır. 2009 yılından Nisan 2011 tarihine kadar Koç Holding A.Ş. Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Kamil Ömer Bozer halihazırda Coca-Cola İçecek, Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş., Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışma A.Ş., Anadolu Isuzu, Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyelikleri, Anadolu Etap Yönetim Kurulu Danışmanlığının yanı sıra Söktaş Tekstil A.Ş. ve Arçelik A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kamil Ömer Bozer, Mart 2018’den bu yana Tüpraş bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.

[Siteyi ve uygulamayı kullanmanızı analiz etmek.] için çerez kullanımına izin veriyorsanız, lütfen "Kabul Ediyorum" seçeneğini tıklayınız.

xKabul Ediyorum