Comprehensive Solutions for Petroleum Industry from Tüpraş Laboratories

Tüpraş, Türkiye'deki tüm yakıt analiz ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunuyor ve dört rafinerisindeki laboratuvarlarında günde 2500'den fazla test gerçekleştiriyor.

Tüpraş, İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde bulunan ve son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarında petrol endüstrisinin analiz ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

35 yılı aşkın tecrübesiyle Tüpraş laboratuvarlarının akreditasyonu, resmi kurum ve kuruluşlar tarafından 2006 yılından bu yana yapılan iç denetimlerin yanı sıra 112 kez denetlenmiştir. Tüpraş laboratuvarlarında yapılan 400'den fazla deney, resmi kurum ve kuruluşlar tarafından akredite edilmiştir. Günde 2500'den fazla test gerçekleştiren Şirket, geçen yıl yaklaşık 1 milyon test tamamlamıştır.

Bu akredite laboratuvarlar, 184 personeli ile farklı sektörlerden kurum ve kuruluşlara hizmet vermektedir. Tüpraş laboratuvarlarında yapılan analizlerin doğruluğu, ulusal ve uluslararası karşılaştırma testi düzenleyicilerinin sağladığı programlar ile sürekli olarak izlenmektedir. Akreditasyonlara ek olarak Tüpraş laboratuvarları Yapı Ürünleri Yönetmeliği (305/2011/AB) gerekliliklerine uygun olarak CE sertifikasına da sahiptir. Ayrıca Tüpraş laboratuvarlarında yapılan bitüm ve bitümlü bağlayıcı analizleri Türk Akreditasyon Kurumu'na ek olarak bağımsız bir kuruluş tarafından da denetlenmektedir.

Kalite süreçleri Ar-Ge ve Teknoloji çalışmaları ile geliştirilmektedir.

Tüpraş, tüm faaliyetlerini entegre yönetim sistemi çerçevesinde yürütmekte olup ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve ISO 17025 Laboratuvar Yönetim Sistemi sertifikalarına dayanarak hizmet vermektedir.

Tüpraş'ın laboratuvar hizmetleri, analizlerin kapsamlılığı ve teknolojik ekipmanıyla öne çıkmaktadır. Dijitalleşme ve modern kimya algoritmaları ile laboratuvarlarının veri işleme kapasitesini maksimize etmeyi planlayan Tüpraş, farklı yöntemleri uygulayarak daha hızlı ve hassas analiz sonuçları elde etmeyi hedefliyor.

Tüpraş laboratuvarları, sektörün detaylı analiz ihtiyacını karşılamak ve yenilikçi çözümler sunmak için dış kaynak kullanım hizmetlerinin kapsamını genişletmektedir. Gelecekte Tüpraş laboratuvarlarında kuruluşların analiz ve bilgi amaçlı hizmet alabileceği iş birliklerinin arttırılması planlanmaktadır.

Enerji sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerden Tüpraş laboratuvarlarından hizmet almak isteyen şirketler, Tüpraş web sitesinden işlemin tüm adımlarına ulaşabilirler.