Tüpraş ve ODTÜ İşbirliği ile ODTÜ TEKNOKENT’te Veri Analitiği Merkezi

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT arasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında ortak çalışmalar için protokol imzaladık.  ODTÜ TEKNOKENT’te Veri Analitiği Merkezi açılması ve teknokent ekosisteminde ortak projeler geliştirilerek, üniversitenin ilgili bölümleriyle işbirliği arttırılmasına yönelik çalışmalar protokol konuları arasında yer alıyor.

Tüpraş, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT arasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamındaki ortak çalışmalar için imzalanan protokol, Tüpraş’ın faaliyet alanlarına yönelik olarak akademik bilgiye erişim ve üniversite-sanayi işbirliği konularında ortak çalışmaları içeriyor. ODTÜ’de ilgili bölümlerle işbirliği içerisinde ODTÜ TEKNOKENT'te Veri Analitiği Merkezi açılması ve teknokent ekosisteminde ortak projeler geliştirilmesi, eğitim programları ve etkinlikler düzenlenmesi, ortak projeler için ODTÜ TEKNOKENT tarafından destek sağlanması, girişimcilere yönelik “start-up” programları düzenlenmesi, mevcut programlara dahil olunması, Tüpraş'ın araştırma faaliyetlerini desteklemek üzere nitelikli insan kaynağına erişim desteği verilmesi, sektörel teknokent, kuluçka merkezi ve benzeri yapılar oluşturulmasına yönelik işbirliği geliştirilmesi hedefleniyor.

2018'de faaliyetlerine başlaması planlanan ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon ve Veri Analitiği Merkezinde, teknokent ekosisteminde ortak projeler ile ODTÜ TEKNOKENT yönetimi, Tüpraş ve ODTÜ TEKNOKENT arasında ortak projeler geliştirilmesi için destek sağlayacak.

Genel Müdürümüz İbrahim Yelmenoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada uzun yıllardır ODTÜ ile ortak çalışmalar yürüttüğümüzü, ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun pek çok Tüpraşlının  genel müdürlük ve rafinerilerde görev yaptığını belirtti. Yelmenoğlu “Kimya alanındaki işbirliğimizi öncü şirketlerin stratejilerinin  gündeminde olan bilişim alanına taşımak ve ODTÜ TEKNOKENT'te Veri Analitiği Merkezi kurmak yeni işbirlikleri yolunda önemli bir başlangıç olacak. Veri ve bilgiden değer yaratmak şirketimizin stratejik hedefleri arasında; geçmişimizin bilgisi ile hem bugün hem de geleceğimize ışık tutarak, yeni değerler oluşturmayı hedefliyoruz. Bugün de burada bunun adımlarından birini atıp, ODTÜ’nün gücünü de gücümüze katmış olduk." dedi.

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök,  ODTÜ'nün, iyi bir eğitim üniversitesi olmak kadar iyi bir araştırma üniversitesi olmayı da hedeflediğini, araştırma sonuçlarının da en iyi üniversite-sanayi işbirliği ile ekonomik değere dönüşmesi amacıyla ülkemizin öncü yapıları ODTÜ TEKNOKENT ve ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi'ni kurmuş olduklarını belirterek, "Bugün burada, bu çerçevede önemli bir adım daha atıyor, ülkemiz için çok önemli bir şirket olan Tüpraş ile uzun soluklu bir işbirliği protokolünü imzalıyoruz. Daha önce üniversitemiz ile Tüpraş arasında proje işbirliklerimiz olmuştu. Ama bu protokol ile stratejik işbirliği sürecini başlatıyoruz" şeklinde konuştu.

6 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol ile hali hazırda ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü ile işbirliği bulunan Tüpraş’ın öncelikli araştırma alanları ile ilişkili olarak ODTÜ’de ilgili bölümlerle de ortak çalışma içerisine girerek, sanayi üniversite işbirliğinin arttırılması amaçlanıyor.