Tüpraş yeni yatırım finansmanı ile 2011 Yılı, “Yılın Anlaşması” ve “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi” ödüllerini aldı

Trade Finance Magazine, Mükemmellik Ödülü “Deal of the Year 2011”, 2.1 milyar Amerikan Doları tutarındaki "Fuel Oil Dönüşüm Projesi" (RUP*) yatırımının finansmanı işlemi ile Tüpraş’ın oldu.

Euromoney-Trade Finance Magazine tarafından verilen ödül Londra’da düzenlenen 10. Yıl Ödül Töreni’nde Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut’a sunuldu.

Ayrıca Tüpraş - RUP Finansmanı İşlemi, 2011 yılı, EMEA Finansal Başarı Ödüllerinde, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi Ödülü’ne de layık görüldü.

EMEA Finance, 5. Yıllık Başarı Ödülleri Töreni’nde, Tüpraş’ın ödülünü, Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yelmenoğlu aldı.

Tüpraş ve Koç Holding finansman ve hukuk departmanlarını uzun ve yoğun çalışmaları ile İspanyol İhracat Kredi Ajansı-CESCE, İtalyan İhracat Kredi Ajansı-SACE, uluslararası on banka ile imzalanan anlaşmanın elde ettiği bu başarı Koç Topluluğu’nun küresel ölçekteki gücü ve risk yönetimindeki başarısının kanıtı olarak değerlendirilmekte.

Tüpraş’ın Kocaeli Körfez ilçesinde bulunan İzmit Rafinerisi’nin B bölgesinde yapımı süren Fuel Oil Dönüşüm Projesi, dünyada ve ülkemizde son yıllarda tüketimi azalan, yaklaşık 4,2 Milyon Ton yüksek kükürtlü fuel oil’i işleyerek 3,5 Milyon Ton Euro V standardında motorin ve benzin gibi değerli beyaz ürünlere dönüştürecek. İnşaat ve montaj çalışmalarının hızla sürdüğü yatırımın, 2014 yılı sonunda devreye alınması hedefleniyor. Projenin inşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalışması planlandı. Ülkemizin dış ticaret dengesine yılda 1 milyar dolara yakın katkıda bulunarak aynı oranda katma değer üretecek proje tamamlandığında da yaklaşık 500 kişi sürekli olarak istihdam edilecek.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

*RUP (Residuum Upgrading Project)

Kurumsal İletişim Müdürlüğü