Tüpraş’ın Robotik Kodlama Sınıfları Sağlık Çalışanları İçin Siperli Maske Üretiyor

Tüpraş’ın, şubat ayında resmi açılışını gerçekleştirdiği, 4 ildeki toplam 30 ortaokulda bulunan “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim-Beceri” sınıflarında sağlık çalışanları için koruyucu siperli maske üretilmeye başlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği, gönüllü Teknoloji ve Tasarım öğretmenleri desteği ve Tüpraş’ın koordinasyonuyla yürütülen projede, ilk etapta yaklaşık 10.000 adet siperli maske üretilmesi hedefleniyor. Salgınla mücadelede başarıya ulaşmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini belirten Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bu gönüllü çalışmayı, yarınları kuracak gençleri yetiştirenlerle o gençleri ve toplumu sağlıklı bir şekilde yaşatanlar arasında kurulan dayanışma köprüsü olarak görüyoruz” dedi.
 
Tüpraş’ın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle rafinerilerinin bulunduğu 4 ildeki 30 ortaokulda kurduğu, “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarında sağlık çalışanları için koruyucu siperli maske üretilmeye başlandı. Resmi açılışı şubat ayında yapılan proje, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında koruyucu siperli maske üretimi yapmak üzere Tüpraş tarafından yeniden tasarlandı.

Siperli maske üretimi, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Tüpraş’ın sağladığı malzemelerle 30 okuldaki 60 gönüllü öğretmenin desteğiyle gerçekleştiriliyor. İlk etapta yaklaşık 10.000 adet siper maske üretilmesi hedefleniyor.

Gönüllü öğretmenlerin, proje kapsamında okullara verilen 3D (üç boyutlu) yazıcılar ve gönderilen malzemelerle evlerinde veya sınıflarda ürettikleri ilk parti maskeler, Tüpraş yetkilileri tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine teslim edilmeye başlandı. Koronavirüs sürecinin gelişimine ve ihtiyaca bağlı olarak maske üretiminin sürdürülmesi planlanıyor.

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bu zorlu dönemde, Türkiye’nin öncü Şirketi olarak kurumsal vatandaş olma sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Millî Eğitim Bakanlığımızın iş birliğiyle Rafinerilerimizin bulunduğu 4 ildeki 30 ortaokulda kurduğumuz, “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarını, gönüllü öğretmenlerimizin desteğiyle canları pahasına mücadele veren sağlık çalışanları için siperli maske üretilmesi amacıyla hızla dönüştürdük.  Bu projemizle yaklaşık 10.000 adet maskenin sağlık çalışanlarına ulaşacak olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Salgınla mücadelede başarıya ulaşmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğine inanan bir şirket olarak, bu gönüllü çalışmayı, yarınları kuracak gençleri yetiştirenlerle, o gençleri ve toplumu sağlıklı bir şekilde yaşatanlar arasında kurulan dayanışma köprüsü olarak görüyoruz.

Bağlı olduğumuz Koç Topluluğu’nun önderliğinde başlatılan ‘iyileşeceğiz’ projesinin bir parçası olan bu proje, Tüpraş ve gönüllü öğretmenlerimizin salgınla mücadeleye verdiği desteğin yanı sıra sağlık çalışanlarımıza bir teşekkürü olduğunu da belirtmek isterim. Bu vesileyle, projemize verdikleri güçlü destek için Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerimize ve değerli öğretmenlerimize gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

“Ülkemiz için bitmeyen enerjimizle üretmeye devam ediyoruz”

Yelmenoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Salgınla mücadele için ülke genelinde açılan Millî Dayanışma kampanyasına katkımızın yanında, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına da desteklerde bulunduk. Bu dönemde önceliğimiz; gerekli tedbirleri alarak çalışanlarımızın sağlığını en üst düzeyde korumak ve ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz karşılayabilmek için üretimimizin devamlılığını sağlamak. Her türlü sorunla mücadelenin temel girdisi olan enerjinin, yurdun her köşesine ulaştırılması büyük önem taşıyor. Ülkemizin enerji ihtiyacının sağlanmasında stratejik öneme sahip bir şirket olarak, üretimimizin aksaksız sürdürülmesini ulusal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu zorlu süreci el birliği ve dayanışma içinde atlatarak, en kısa sürede sağlıklı günlere kavuşacağımıza ve iyileşeceğimize içtenlikle inanıyorum” dedi.