Türkiye'nin ihracat Şampiyonu Tüpraş

Türkiye’nin İhracat Şampiyonları Ödülleri Tüpraş Başta Olmak Üzere Koç Topluluğunun

İhracatın İlk 6’da 4 Yıldızı Koç Topluluğu’ndan!

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç:

“Ülkemiz İçin Çalışmaya, Yatırım Yapmaya, Üretmeye, Katma Değer Oluşturmaya Azim Ve  Şevkle Devam Ediyoruz”

TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 7 Haziran tarihinde düzenlediği İhracat Şampiyonları töreninde 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 6’nın 4’ü Koç Topluluğu Şirketleri’nden oluştu. Türkiye’nin İhracat Şampiyonu Tüpraş, 2’nci Ford Otosan, 5’inci Tofaş, 6’ıncı ise Arçelik oldu. Tüpraş, Tofaş ve Arçelik’in ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Ford Otosan’ın ödülünü Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, sektör bazında “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” kategorisinde Tüpraş’ın birincilik ödülünü ise Genel Müdür Yavuz Erkut Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Mustafa V. Koç: Şirketlerimizin ülkemizin ihracat liderleri listesinde her yıl en üst sıralarda yer almaları bize çok gurur veriyor.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu’nun üretim, yatırım ve istihdama önem verererek, merhum Vehbi Koç’un “Ülkem Varsa Ben De Varım” sözünden hareketle çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. “Ülkemize güvenmeye ve ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyen Mustafa V. Koç, Türkiye’nin ihracat liderleri listesinde her yıl üst sıralarda Koç Topluluğu Şirketleri’nin yer almasının da bu çalışmaların başarısını ortaya koyduğuna olan inancını belirtti. Mustafa V. Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “Dört şirketimizin, ülkemizin ihracat liderleri listesinde ilk 10’da olmaları ve her yıl başarılarını korumaları bize çok gurur veriyor. İhracat odaklı yeni projeler geliştirerek, yeni pazarlar yaratarak ve yeni yatırımlar yaparak şirketlerimiz, uluslararası faaliyetlerini sürekli daha da geliştiriyorlar. Katma değer yaratan ihracata yönelik her türlü faaliyetin, ülkemizin cari açık sorununa önemli bir cevap olduğuna inanıyorum. Ancak, ihracatı artırırken, ithalat oranlarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Cari açığı yapısal olarak düşürebilmemiz için Türkiye'de yaratılan katma değerin de daha yükselmesine ihtiyaç var. Bu çerçevede, hükümetimizin ön ayak olduğu özellikle teknolojiye dayalı ara ürünleri destekleyen yatırım teşviklerini çok önemli buluyorum. Biz de Topluluk olarak yatırımlarımızı cari açığı azaltacak yönde ele almaya çalışıyoruz. Tüpraş’ın bu yılsonunda devreye girecek olan ve cari açığı net 1 milyar dolar azaltmasını beklediğimiz Fuel-Oil Dönüşüm Projesi’ni bu doğrultuda çok önemli buluyorum. Bu vesileyle, her zaman dile getirdiğimiz gibi, ülkemiz için çalışmaya, katma değer yaratmaya azim ve şevkle devam ediyoruz” dedi.

Genel Müdür Yavuz Erkut ise 1.437,9 Milyon Amerikan Doları tutarında ihracatı gerçekleştirerek ülkemizde Tüpraş’ın bir kez daha ilk sırada yer almasını sağlayan Tüpraşlıları kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Kurumsal İletişim Müdürlüğü